PROGRAM

Program PSzF został tak pomyślany, żeby wykorzystać potencjał całego miasta i jego miejsc (słynnych Murów Obronnych, Kościoła, Parku, Muzeum Ziemi Pyrzyckiej itd.) oraz zaprzyjaźnionych Satelitów Festiwalu z pobliskich gmin (Kozielice, Warnice, Bielice) oraz stolicy województwa Szczecina.

Wkrótce podamy Państwu nowy program na 40. edycję. Tym czasem zapraszamy do zapoznania się z tym co przygotowaliśmy w roku 2019.

Na Głównej Scenie  zaprezentowaliśmy min.

– koncerty blisko pół tysiąca artystów z Gruzji, Turcji, Łotwy, Czech, Ukrainy, Niemiec oraz 10 zespołów z różnych regionów Polski

– Bombowy koncert – „Bum Bum OrkeStar” – czyli energię i moc Bałkanów oraz etno wieczorny pokaz „Światełko Folkloru”

– Najdłuższy „Nocny Korowód” z pochodniami w Polsce, „Napad na Pyrzyce”     20 zespołów, akcja w szpitalu „Folk na Zdrowie”

– „Kali Rat Cygańska Ciemna Noc Muzyki” wyjątkowy koncert Romów w starej sali gimnastycznej szkoły żeńskiej oraz ” RIHO Ensemble”– gruziński polifoniczny śpiew w gotyckim kościele parafialnym.

Polsko-Niemiecka folkowa strefa relaksu objęła:

Atelier Sztuki Ludowej – warsztaty z robienia lalek obrzędowych, szamańskich naparów, wianków i warkoczy

Kontener Kultury na Ludowo z wystawą najlepszego dizajnu inspirowanego tradycją

– Wieczorne kino na leżakach z nagradzaną „Zimną Wojną” Pawła Pawlikowskiego w ramach cyklu Daleko od Szosy z towarzyszeniem muzyków ze sceny otwarcia filmu.

– Jarmark Tradycji regionalnych wyrobów w drewnianych domkach na placu przy mini-tężniach

– Wspólnie śpiewaliśmy i tańczyliśmy z zespołem Jarzębina z Kocudzy Drugiej   (znanym z Hitu Biało-Czerwonych na otwarcie Euro 2012)

Fitness Folk czyli gimnastyka słowiańska w sobotni poranek

Zaplanowaliśmy również:

-„Sąsiedzkie Śniadanie Pyrzyczan Mlekovita” – które odbyło się w Parku Miejskim w niedzielne przedpołudnie, dla wszystkim mieszkańców Pyrzyc.

– „Leśny Zakątek” stoisko edukacyjne Lasów Państwowych

– „Folkowe Silent Disco” – 3 Dj, 300 słuchawek, 3 kanały muzyczne 300 utworów doskonała zabawa dla wszystkich

– „Sól Ziemi” – audycję radiową w ramach młodzieżowej rozgłośni radiowej

– „Otwartą Lekcję – Zabawę z Folkloru” dla najmłodszych przedszkolaków

Wykorzystując potencjał Pyrzyc zrealizowaliśmy również projekt Unia Europejska – nasz wspólny Dom podczas którego w ramach międzypokoleniowych warsztatów powstał pierwszy w naszym mieście „folklorowy mural” na ścianie Pyrzyckiego Domu Kultury.

„Przejścia Graniczne” otwarta konferencja/seminarium

W miłej konferencyjnej atmosferze, porozmawialiśmy z mieszkańcami  o praktykach ludowych i dziedzictwie kulturowym Pyrzyc i okolic. Wzięli w niej udział artyści, edukatorzy, animatorzy kultury, realizatorzy projektów artystycznych, kulturalno- badawczych z polskiej i niemieckiej części Pomorza.

Festiwal zamknął happening Kolory Folkloru – Splash of Colors, który sprawił, że Park im. Jana Pawła II stał się najbardziej barwnym miejscem w Pyrzycach.