PROGRAM

Program PSzF został tak pomyślany, żeby wykorzystać potencjał całego miasta i jego miejsc (słynnych Murów Obronnych, Kościoła, Parku, Muzeum Ziemi Pyrzyckiej itd.) oraz zaprzyjaźnionych Satelitów Festiwalu z pobliskich gmin (Kozielice, Warnice, Bielice, Stargard) oraz stolicy województwa Szczecina.

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z wydarzeniami, które odbywają się podczas Pyrzyckich Spotkań z Folklorem!

Na Głównej Scenie  Festiwalowej prezentujemy m.in.:

– Koncerty blisko pół tysiąca artystów z całego świata oraz zespoły z różnych regionów Polski

– Mocnym akcentem zawsze jest występ topowej gwiazdy z Polski, której muzyka wpisuje się w szeroko rozumiany folklor i folk, oraz etno wieczorny pokaz „Światełko Folkloru”

– Najdłuższy „Nocny Korowód” z pochodniami w Polsce, „Napad na Pyrzyce”    20 zespołów, akcja w szpitalu „Folk na Zdrowie”

,,Koncert Pieśni Narodowej” w wyjątkowej scenerii Kościoła Pyrzyckiej ,,katedry” występują zaproszeni gości z Polski oraz z zagranicy.

Polsko-Niemiecka folkowa strefa relaksu, a w niej:

Atelier Sztuki Ludowej – otwarte trzydniowe warsztaty plenerowe, w których poprzez czynny udział, uczestnicy maja możliwość zapoznać się z ginącymi tradycjami sztuki rękodzieła i rzemiosła ludowego, m.in.: robienie lalek obrzędowych, szamańskich naparów, garncarstwo, tkactwo, rzeźbiarstwo, ceramika, wianki obrzędowe czy plecenie warkoczy, 

– Scena Folkowa na której prezentują się Zespoły z Miast Partnerskich z Niemiec

– Stałym akcentem jest wieczorne kino na leżakach, czyli przegląd plenerowy kina o tematyce ludowej lokalnej i regionalnej w ramach cyklu ,,Daleko od Szosy” 

 „Jarmark Tradycji” w drewnianych domkach przy Mini Tężniach zostaną zaprezentowane ludowe produkty regionalne m.in. rzeźby, ręczne hafty, biżuteria czy kosze wiklinowe.

Już po raz kolejny odbędzie się:

-„Sąsiedzkie Śniadanie Pyrzyczan – Mlekovita” – czyli wspólne śniadanie w przestrzeni miejskiej, z udziałem mieszkańców, zaproszonych Gości Festiwalu i Zespołów Muzycznych.

– „Leśny Zakątek” stoisko edukacyjne Lasów Państwowych

– „Sól Ziemi” – audycję radiową w ramach młodzieżowej rozgłośni radiowej

– „Otwarta Lekcja – Zabawa z Folkloru” dla najmłodszych przedszkolaków

Wykorzystując potencjał Pyrzyc realizujemy projekt z udziałem miejscowej Ludności Romskiej, która prezentuje śpiew, taniec oraz tradycyjne cygańskie dania. 

Festiwal zamyka happening artystyczny ,,Kolory Folkloru – Splash of Colors”, który sprawia, że Park im. Jana Pawła II staje się najbardziej barwnym miejscem w Pyrzycach.